Jadwiga Mazowiecka

Jadwiga (ur. między 1389 a 1397, zm. po 19 lutego 1439) – księżniczka mazowiecka z dynastii Piastów.

Córka księcia mazowieckiego Siemowita IV i Aleksandry, siostry króla Polski i wielkiego księcia Litwy Władysława II Jagiełły. Żona węgierskiego magnata i barona królestwa węgierskiego Jana z Gary.

 

Siemowit IV
ojciec Jadwigi Mazowieckiej

Aleksandra
Olgierdówna
matka Jadwigi Mazowieckiej

Władysław I Płocki
brat Jadwigi Mazowieckiej
Trojden II
brat Jadwigi Mazowieckiej
Aleksander
Mazowiecki
brat Jadwigi Mazowieckiej

Cymbarka
siostra Jadwigi Mazowieckiej
Katarzyna
siostra Jadwigi Mazowieckiej
Maria
siostra Jadwigi Mazowieckiej
Anna
siostra Jadwigi Mazowieckiej

Kazimierz II Bełski
siostra Jadwigi Mazowieckiej
Aleksandra
siostra Jadwigi Mazowieckiej
Eufemia
siostra Jadwigi Mazowieckiej

Amelia
siostra Jadwigi Mazowieckiej
         


Jadwiga była najstarszą córką Siemowita IV i Aleksandry. Dokładna data jej narodzin nie jest znana. Można na podstawie dat urodzenia jej rodzeństwa jedynie określić zakres lat, w którym Piastówna przyszła na świat. Uznaje się bowiem, że Siemowit V był jej starszym bratem, zaś Cymbarka i Amelia były od niej młodsze. Zatem Jadwiga urodziła się między 1389 a 1397.

W styczniu 1410 Jadwiga została wydana za węgierskiego magnata Jana z Gary. Małżeństwo z baronem królestwa węgierskiego miało niewątpliwie cel polityczny. Ojciec Jadwigi, Siemowit IV w czasie wojny polsko-krzyżackiej chciał się zbliżyć do króla Węgier Zygmunta Luksemburskiego, będącego wówczas jeszcze cichym sojusznikiem zakonu krzyżackiego. Nie jest wykluczone, że ślub córki swojego lennika z wpływowym magnatem węgierskim zaaprobował król Polski Władysław II Jagiełło, licząc na to, że po poprawie jego stosunków z Zygmuntem Luksemburskim król Węgier doprowadzi do zgody polsko-krzyżackiej. Rolę swatki pełniła zapewne Barbara Cylejska, królowa węgierska i kuzynka królowej polskiej Anny Cylejskiej.

W 1435 przed sejmem węgierskim rozpoczął się proces Jadwigi, oskarżonej o otrucie męża w 1428. Jadwiga miała popełnić mężobójstwo w obawie, że Jan z Gary dowie się o jej cudzołożnym związku z jednym z jego krewnych, Mikołajem (Miklósem) Széchenyim. Ponadto w toku procesu Piastównę oskarżono o namawianie do nierządu córki, Katarzyny. Zeznania rodziny Jana z Gary, należącej do elity węgierskiej, stanowiły wiarygodny dowód dla orzekającego w sprawie Zygmunta Luksemburskiego, który w obliczu ciężaru zarzucanych Jadwidze czynów wydał surowy wyrok. Cały jej majątek uległ konfiskacie, a ją samą dożywotnio uwięziono w zamku rodziny męża. Do końca życia Piastówna pozostała w więzieniu.