Salomea Odnicówna

Salomea Odonicówna (ur. 1225/1235, zm. w kwietniu 1267/1274) – księżniczka wielkopolska z rodu Piastów, córka wielkopolskiego księcia Władysława Odonica i Jadwigi o dyskusyjnym pochodzeniu.
 

Władysław Odonic
ojciec Salomei Odonicówny

Jadwiga
matka Salomei Odonicówny

Bolesław Pobożny
brat Salomei Odonicówny

Eufemia
Odonicówna
siostra Salomei Odonicówny

Przemysł I
brat Salomei Odonicówny

Ziemomysł
brat Salomei Odonicówny

Konrad I
Głogowski
mąż Salomei Odonicówny

Henryk III
Głogowski
syn Salomei Odonicówny
Konrad II Garbaty
syn Salomei Odonicówny

Przemko Ścinawski
syn Salomei Odonicówny
Eufemia
córka Salomei Odonicówny
Jadwiga
córka Salomei Odonicówny
Anna
córka Salomei Odonicówny
         


W 1249 została przez starszego brata Przemysła I wydana za mąż za Piasta śląskiego Konrada I, syna Henryka II Pobożnego. Małżeństwo to miało wymiar polityczny i skierowane było przeciwko Bolesławowi Rogatce, który dzięki temu sojuszowi zmuszony został do wydzielenia Konradowi księstwa głogowskiego i rezygnacji z pretensji do Wielkopolski. Uroczystości weselne odbyły się w Poznaniu, a nowożeńców pobłogosławili arcybiskup gnieźnieński Pełka i biskup poznański Boguchwał II.

Niewiele wiadomo o rządach Salomei jako księżny głogowskiej. Można przypuszczać tylko, że starała się utrzymywać poprawne i żywe stosunki ze swymi braćmi, książętami wielkopolskimi. Była również hojnym darczyńcą na rzecz klasztorów św. Marii Magdaleny w Nowogrodźcu nad Kwisą oraz dominikanów w Głogowie.

Z małżeństwa z Konradem doczekała się sześciorga dzieci. Byli to trzej synowie: Henryk, Konrad i Przemko oraz trzy córki: Anna (żona Ludwika II Bawarskiego), Eufemia (żona Albrechta II, hrabiego Gorycji) i Jadwiga (ksieni klarysek we Wrocławiu).

Od Konrada i Salomei wywodzi się linia Piastów głogowskich i żagańskich, wygasła w 1504 na Janie II Szalonym.



Data śmierci nie jest znana; wiadomo tylko, że musiało to nastąpić jeszcze za życia Konrada. Pochowana została w klasztorze dominikańskim w Głogowie. Według Kroniki książąt polskich Piotra z Byczyny Salomeę otaczał nimb świętości. Nie zachowały się jednak żadne ślady starań o beatyfikację.

W kolegiacie NMP w Głogowie zachowała się do dnia dzisiejszego (obecnie przechowywana w Muzeum Narodowym w Poznaniu) rzeźba gotycka przedstawiająca postać Salomei.