Maria Teresa Sobieska

Maria Teresa Sobieska (ur. 18 października 1673r. w Gniewie, zm. 7 grudnia 1675r. w Żółkwi) – królewna polska, córka Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery d’Arquien.
 
Jan III Sobieski
ojciec Marii Teresy
Sobieskiej

Maria Kazimiera
de La Grange
d'Arquien
matka Marii Teresy
Sobieskiej

Jakub Ludwik
Sobieski
brat Marii Teresy
Sobieskiej

Adelajda Teofila
Ludwika Sobieska
siostra Marii Teresy
Sobieskiej

Aleksander
Benedykt Sobieski
brat Marii Teresy
Sobieskiej

Konstanty Władysław
Sobieski
brat Marii Teresy
Sobieskiej

Teresa Kunegunda
Sobieska
siostra Marii Teresy
Sobieskiej
Jan Sobieski
brat Marii Teresy
Sobieskiej
       


Maria Teresa Sobieska urodziła się 18 października 1673r. w starostwie gniewskim, gdzie jej matka przebywała w czasie wyprawy Jana Sobieskiego na 
wojnę polsko-turecką, jako szóste dziecko małżonków po synu i czterech córkach. W listach Jana Sobieskiego i Marii Kazimiery Maria Teresa określana była przez rodziców mianem Menone lub Menonka. Postać Menonki pojawia się w listach przyszłego króla polskiego w czasie wyprawy tureckiej, w których Jan Sobieski pisze: "...Widzę, że Menonka pochlebnica umie wkraść się w serduszko Wci, serca mego, ale na dawniejsze przecię trzeba pomnieć de la Berbilune zasługi..."

Gdy ojciec Marii Teresy został królem, postanowił, żeby jednocześnie z uroczystościami koronacyjnymi, ochrzczono jego dwie córki: Marię Teresę i 
Adelajdę Ludwikę zwaną Berbiluną. Rodzicami chrzestnymi pierwszej z nich mieli zostać król Anglii Karol II Stuart i królowa Francji Maria Teresa. Dziewczynka zmarła jednak na kilka miesięcy przed koronacją ojca 7 grudnia 1675r. w Żółkwi, nie doczekawszy wyznaczonego terminu. Śmierć ukochanej córki pogrążyła Sobieskich w głębokiej rozpaczy, którą wyrażają listy pisane przez małżonków w tym okresie. Królowa Maria Kazimiera napisała w liście do męża: "...Jestem tak bardzo załamana zmartwieniem, że chyba już nigdy nie powrócę do zdrowia. Niech Bóg pozwoli mi o tym zapomnieć..."

Maria Teresa Sobieska została pochowana w kościele farnym w Żółkwi.