Konstanty Władysław Filip Sobieski

Konstanty Władysław Filip Sobieski herbu Janina (ur. 1 maja 1680r. w Warszawie, zm. 22 lipca 1726r. w Żółkwi) – królewicz polski.
 
Jan III Sobieski
ojciec Konstantego Władysława Filipa Sobieskiego

Maria Kazimiera
de La Grange
d'Arquien
matka Konstantego Władysława Filipa Sobieskiego

Teresa Kunegunda
Sobieska
siostra Konstantego Władysława Filipa Sobieskiego

Adelajda Teofila
Ludwika Sobieska
siostra Konstantego Władysława Filipa Sobieskiego

Aleksander
Benedykt Sobieski
brat Konstantego Władysława Filipa Sobieskiego

Jakub Ludwik
Sobieski
brat Konstantego Władysława Filipa Sobieskiego

Maria Teresa
Sobieska
siostra Konstantego Władysława Filipa Sobieskiego
Jan Sobieski
brat Konstantego Władysława Filipa Sobieskiego
Maria Józefa
Wessel
żona Konstantego Władysława Filipa Sobieskiego
     


Syn króla Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery d’Arquien, brat Jakuba Ludwika, Aleksandra Benedykta i Jana.

Został ochrzczony w Jaworowie. Odebrał staranne wykształcenie zgodne z ułożoną przez ojca w 1685r. instrukcją wychowawczą. W październiku 1696r. wraz z bratem Aleksandrem został przyjęty przez króla Ludwika XIV jako hrabia pomorzański. 19 stycznia 1698r. wydał wraz z bratem Aleksandrem bal na cześć przybyłego do Warszawy Augusta II Mocnego. W 1697r. na mocy podziału majątku po Janie III otrzymał Wilanów i Pałac Kazimierzowski, a także dobra żółkiewskie i krechowskie.

W 1698r. wziął udział w bitwie pod Podhajcami. W październiku tego roku wraz z bratem odprowadzał orszak matki, która udała się do Włoch. W listopadzie zostali przyjęci przez cesarza Leopolda I i Eleonorę Magdalenę von Pfalz-Neuburg. W 1699r. uczestniczył w przejmowaniu odzyskanego z rąk tureckich na mocy pokoju w Karłowicach Kamieńca Podolskiego.

W marcu 1700r. wyjechał do Rzymu. W listopadzie został kawalerem Orderu św. Michała. W grudniu z rąk ambasadora Francji otrzymał Order Świętego Ducha. Tam zamieszany został w skandal obyczajowy, gdy związał się z miejscową pięknością dość lekkich obyczajów o imieniu Tolli, którą Maria Kazimiera oskarżyła o kradzież swojej biżuterii.

W czasie III wojny północnej poparł starania brata Jakuba o koronę polską. Przybył do Oławy, skąd przez Wrocław chciał udać się do Rzeczypospolitej. 27 lutego 1704r. przy wyjeździe z tego miasta został wraz z bratem aresztowany przez wysłanników Augusta II. Więziony do 1706r. w twierdzy Pleissenburgu w Lipsku, później w Twierdzy Königstein. Uwolniony na mocy pokoju w Altranstädt. Wyjechał na Dolny Śląsk, gdzie miał romans z byłą kochanką Augusta II Urszulą Lubomirską. Latem 1708r. przybył do Stanisława Leszczyńskiego do Prus Królewskich. 18 listopada tego roku poślubił w Gdańsku Marię Józefę Wessel. Elżbieta Sieniawska zaproponowała wówczas elekcję Konstantego zamiast restauracji rządów Augusta II. Jednak powrót tego ostatniego do kraju przekreśliły ten projekt. W 1711r. Konstanty podejmował cara Piotra I w Jaworowie. W 1712r. i w czasie konfederacji tarnogrodzkiej (1715r.-1716r.) wysuwano jeszcze jego kandydaturę do tronu polskiego, ale plany te spełzły na niczym.

Rezydował we Wrocławiu. W 1714r. odziedziczył po bracie Aleksandrze Pomorzany. W 1718r. sprzedał Podhorce Stanisławowi Mateuszowi Rzewuskiemu, w 1720r. Wilanów Elżbiecie Sieniawskiej, a Augustowi II pałacyk myśliwski na Marymoncie w Warszawie. Jego imię nosiły statki gdańskie Printz Constantin von Pohlen i Der Printz Constantin von Polen.

Pochowany w kościele farnym w Żółkwi.