Jerzy III Piastowicz

Jerzy III (ur. 4 września 1611 w Brzegu, zm. 4 lipca 1664 w Brzegu) – książę brzeski i legnicki. Syn Jana Chrystiana i Doroty Sybilli, starszy brat Ludwika IV i Chrystiana.
 

Jan Chrystian
Piastowicz
ojciec Jerzego III Piastowicza

Dorota Sybilla
Hohenzollern
matka Jerzego III Piastowicza

Rudolf Piastowicz
brat Jerzego III Piastowicza

Chrystian Piastowicz
brat Jerzego III Piastowicza

Zofia Magdalena
Piastówna
siostra Jerzego III Piastowicza

Sybilla Małgorzata
Piastówna
siostra Jerzego III Piastowicza

Ludwik IV
Piastowicz
brat Jerzego III Piastowicza

Zofia Katarzyna
Ziębicko-Oleśnicka
żona Jerzego III Piastowicza

Dorota Elżbieta
córka Jerzego III Piastowicza

Elżbieta Maria
Karolina
von Simmern
żona Jerzego III Piastowicza


W 1639 po śmierci ojca Jana Chrystiana wraz z braćmi odziedziczył księstwo legnicko-brzeskie. Po śmierci Jerzego Rudolfa w 1653 nastąpił podział księstwa między trzech synów Jana Chrystiana. W 1654 w drodze losowania Jerzy III otrzymał księstwo brzeskie, Ludwik IV – księstwo legnickie, a najmłodszy Chrystian – księstwo wołowskie. Po śmierci Ludwika IV w 1663, wraz z bratem Chrystianem objął panowanie nad księstwem legnickim. W 1654 Jerzy III otrzymał od cesarza Ferdynanda III Habsburga godność Starosty Generalnego Śląska.

Jerzy III był dwukrotnie żonaty; pierwszą żoną była poślubiona 22 lutego 1638 w Bierutowie Zofia Katarzyna, córka Karola II z Podiebradu, księcia oleśnicko-ziębickiego. Z małżeństwa tego pochodziła córka Dorota Elżbieta (1646–1691), wydana w 1663 za mąż za hrabiego Henryka von Nassau-Dillenburg; po śmierci Zofii Katarzyny Jerzy III ożenił się powtórnie z Elżbietą Marią Karoliną, córką Ludwika Filipa, palatyna na Simmern.