Chrystian Piastowicz

Chrystian (ur. 19 kwietnia 1618r., zm. 28 lutego 1672r.) – książę legnicki, jeden z ostatnich Piastów Śląskich.

Urodzony 19 kwietnia 1618r., był synem księcia brzeskiego Jana Chrystiana i Doroty Sybylii, młodszy brat Jerzego III i Ludwika IV.
 
Jan Chrystian
Piastowicz
ojciec Chrystiana Piastowicza

Dorota Sybilla
Hohenzollern
matka Chrystiana Piastowicza

Jerzy III Piastowicz
brat Chrystiana Piastowicza

Ludwik IV
Piastowicz
brat Chrystiana Piastowicza

Zofia Magdalena
Piastówna
siostra Chrystiana Piastowicza

Sybilla Małgorzata
Piastówna
siostra Chrystiana Piastowicza

Rudolf Piastowicz
brat Chrystiana Piastowicza

Ludwika Anhalcka
żona Chrystiana Piastowicza

Karolina Piastówna
córka Chrystiana Piastowicza
Jerzy Wilhelm
syn Chrystiana Piastowicza


W młodzieńczych latach wraz ze starszymi braćmi odbył kilkuletnią podróż po Europie, w trakcie której odwiedził dwór króla Francji Ludwika XIII i króla Anglii Karola I. Po powrocie na Śląsk dostał się w wir wojny trzydziestoletniej. W 1635r. ojciec Jan Chrystian Brzeski wysłał Chrystiana na Litwę, by tam w Kiejdanach kształcił się w szkole kalwińskiej. Pobyt w szkole pozwolił Chrystianowi poznać m.in. króla Polski Jana Kazimierza, którego żona Maria Ludwika była matką chrzestną córki księcia (córka zmarła w wieku dwóch lat). Poznał również swego kuzyna księcia Bogusława Radziwiłła, którego matka była siostrą matki Chrystiana. Przyjaźnił się on też z kolejnym polskim monarchą, Michałem Korybutem Wiśniowieckim. Dzięki naukom w szkole książę opanował w dobrym stopniu język polski.

Po ukończeniu nauki Chrystian powrócił na Śląsk, gdzie nadal grasowały szwedzkie wojska. W 1642r. przeżył 4-tygodniowe oblężenie Brzegu przez Szwedów. W grudniu 1645r. został pojmany i wzięty do niewoli przez Szwedów. Na szczęście jeden z ludzi księcia zdołał się wymknąć i powiadomić brzeskich mieszczan, którym udało się odbić ich pana. Książę Christian był słabego zdrowia i psychiki. Oprócz incydentu ze Szwedami, został postrzelony w stopę podczas polowania, a pewnego razu na jego oczach utonęło dwóch pokojowców.

14 listopada 1648r. poślubił Ludwikę Anhalcką.

W 1668r. wysunął swoją kandydaturę do tronu polskiego, jednak nie znalazł poparcia szlachty polskiej.

Zmarł z powodu puchliny wodnej. Pogrzeb odbył się 31 marca 1672r. w Legnicy, w kościele św. Jana. Księcia złożono w złoconej trumnie, a tłumowi rozdawano złocone monety.

Książę miał czwórkę dzieci: Karolinę, Ludwikę, Jerzego Wilhelma i Chrystiana Ludwika. Do dnia jego śmierci dożyli jedynie: Karolina i Jerzy Wilhelm, który został spadkobiercą ojca i na nim wygasła gałąź Piastów Śląskich.