N.N. Bolesławówna

Była córką Bolesława I Chrobrego i Emnildy Słowiańskiej (ur. zapewne ok. 995r. – zm. po 14 VIII 1018r.) – żona Światopełka I, księcia turowskiego i wielkiego księcia kijowskiego (1015r. i 1017r.–1019r.).

 

Bolesław I Chrobry
ojciec Ottona Bolesławica

Emnilda Słowiańska
ojciec Ottona Bolesławica

Regelinda
siostra Ottona Bolesławica

Mieszko II Lambert
brat Ottona Bolesławica

Otto Bolesławowic
brat Regelindy

N.N. Bolesławówna
siostra Ottona Bolesławica


Światłopełek I zwany także Przeklętym zbuntował się przeciwko ojcu, prawdopodobnie ze względu na próbę odsunięcia go od dziedziczenia władzy na Rusi lub z inspiracji swego teścia Bolesława Chrobrego. Przewrót się nie powiódł, Świętopełk został uwięziony.

W 1014 roku na Ruś wyruszyła wyprawa Bolesława, upomnieć się o prawa zięcia. W wyprawie wzięło udział rycerstwo niemieckie (prawdopodobnie 300 wojów, zgodnie z warunkami pokoju w Merseburgu z 1013 roku). Wyprawa nie odniosła powodzenia, a Bolesław wycofał się do Polski.

Świętopełk odzyskał wolność w 1015 po śmierci Włodzimierza I i objął na krótko władzę na Rusi. Jego brat Jarosław I, dokonał przewrotu, Świętopełk uciekł pozostawiając żonę N.N. Bolesławównę w niewoli.

W 1015 roku Jarosław namówiony przez cesarza rzymskiego, który w tym czasie wojował z Chrobrym, uderzył na Brześć nad Bugiem. Atak został odparty.

W 1018 Bolesław I Chrobry po podpisaniu pokoju z Niemcami zorganizował nową wyprawę na Kijów, zakończoną pełnym powodzeniem. W skład armii weszły posiłki: 300 niemieckich wojów, 500 węgierskich, bliżej nieznany oddział Pieczyngów.

Po zwycięskiej bitwie Bolesław zajął Kijów i osadził Świętopełka na tronie. Jarosław Mądry uciekł do Nowogrodu, zabierając ze sobą córkę Chrobrego N.N. Bolesławównę.

Chrobry wrócił do Polski dopiero w 1019 roku, po 10-miesięcznej okupacji miasta. Kijów był wówczas jednym z najbogatszych miast całej Europy, Bolesław zagarnął więc ogromne łupy, a wielu Rusinów, jako niewolnicy, powędrowało do Polski.

Wracając do kraju Bolesław odebrał Rusi i przyłączył do Polski Grody Czerwieńskie oraz Przemyśl. W odwecie za córkę N.N. Bolesławównę, Chrobry uprowadził dwie siostry Jarosława. Jedną z nich, Przedsławę zgwałcił, a potem żył z nią czas jakiś w konkubinacie.

Zwycięstwo okazało się krótkotrwałe. Jarosław zaatakował z Nowogrodu i przepędził Świętopełka. Podczas podróży do teścia po pomoc Świętopełk został zabity w nieznanych okolicznościach.