Aleksander Karol Waza


(ur. 14 listopada 1614r. w Warszawie, zm. 1 grudnia 1634r. w folwarku Wielkie koło Warszawy) – królewicz polski, siódmy i najmłodszy syn króla Zygmunta III Wazy, a piąty pochodzący z jego drugiej żony Konstancji Habsburżanki. Został ochrzczony 4 stycznia 1615r.
 
Zygmunt III Waza
ojciec Aleksandra Karola Wazy

Konstancja
Habsburżanka
matka Aleksandra Karola Wazy

Jan II Kazimierz
Waza
brat Aleksandra
Karola Wazy

Anna Katarzyna
Konstancja
Wazówna
siostra Aleksandra
Karola Wazy

Karol Ferdynand
Waza
brat Aleksandra
Karola Wazy

Jan Albert Waza
brat Aleksandra
Karola Wazy


Dorastał w rodzinie królewskiej w Warszawie. Odebrał staranne wykształcenie u jezuitów w siedmiu sztukach wyzwolonych, jako czternastolatek posługiwał się kilkoma językami w tym łaciną, której uczył się wraz z królewiczem Karolem Ferdynandem i siostrą Anną Katarzyną Konstancją. Królowa Konstancja była bardzo wykształconą królową, uczyła dzieci prócz ojczystego języka niemieckiego, łacinę, hiszpański, włoski i polski. W odróżnieniu od rodzonych braci łatwo jednał sobie sympatię osób, z którymi miał styczność, w czym przypominał przyrodniego brata Władysława. Młody królewicz Aleksander Karol był również uzdolniony artystycznie jak jego ojciec z którym razem chętnie malował i nauczył się śpiewać bo miał doskonały słuch. Jego nauczycielem śpiewu był muzyk i jezuita Szymon Berent, który towarzyszył królewiczowi w jego rocznej podróży do Rzymu w okresie (lipiec 1633r. – lipiec 1634r.). Królewicz Aleksander Karol był pieczołowicie przygotowywany przez królową- matkę i ojca do objęcia tronu polskiego po bracie Janie II Kazimierzu.


10 lipca 1631r. umarła królowa - matka Konstancja Habsburżanka prawdopodobnie na "udar mózgu", gdy dowiedziała się, że tron obejmie siostrzeniec Władysław. Po śmierci ojca Zygmunta III Wazę w roku 1632r., królewicz Aleksander Karol, z obawy o swoje życie, poparł kandydaturę do polskiego i szwedzkiego tronu - najstarszego przyrodniego brata, Władysława IV Wazę. Po rocznym pobycie w Rzymie wrócił do kraju w lipcu 1634r. gdzie zatrzymał się, w zamku Żywiec aby wziąć udział w wojnie z Turkami, lecz w tymże roku prawdopodobnie zmarł. Historycy badający istotę sprawy w latach 1632r.-1635r., doszli do wniosku, że Aleksander Karol zmienił tożsamość i zamieszkał w Żywcu, by uniknąć śmierci od rodzonego brata Jana Kazimierza. Królewicza odwiedzało rodzeństwo Wazów Karol Ferdynand z siostrą Anną Katarzyną Konstancją.

W czasie pobytu we Lwowie prawdopodobnie zaraził się, ospą od swojego brata Jana Kazimierza który spotykał się wówczas z . Choroba ta była prawdopodobną przyczyną śmierci królewicza, który zmarł w folwarku Wielkie, położonym 9 mil od Warszawy jak podaje Z. Widoszewski.. Został prawdopodobnie pochowany 7 lutego 1635r. w Krakowie.