Maria Klementyna Sobieska

Maria Klementyna Sobieska herbu Janina (ur. 17 lipca 1701r. w Oławie, zm. 17 stycznia 1735r. w Rzymie) – córka Jakuba Sobieskiego i Jadwigi Elżbiety Neuburskiej, wnuczka Jana III Sobieskiego.
 

Jakub Ludwik
Sobieski
ojciec Marii Klementyny
Sobieskiej

Jadwiga Elżbieta
Amalia Sobieska
matka Marii Klementyny
Sobieskiej

Maria Kazimiera
Sobieska
córka Marii Klementyny
Sobieskiej

Maria Karolina
Sobieska
siostra Marii Klementyny
Sobieskiej
Jan Sobieski
brat Marii Klementyny
Sobieskiej


Była jedną z najbogatszych dziedziczek w Europie. Została zaręczona z księciem Jakubem Stuartem, synem obalonego króla Jakuba II Stuarta, i jego drugiej żony – Marii z Modeny, córki Alfonsa IV d’Este. Zaręczynom tym przeciwny był ówczesny król Anglii – Jerzy I, który obawiał się, że Jakub Stuart doczeka się z Marią Klementyną potomstwa. Cesarz Karol VI Habsburg, aby zapobiec zawarciu małżeństwa zaaresztował Marię Klementynę podczas jej podróży przez Włochy. Umieszczono ją w zamku w Innsbrucku, ale udało jej się oszukać strażników i uciec do Bolonii dzięki udanej akcji oficerów irlandzkich w służbie Jakuba Stuarta; ich dwódca Karol Wogan opublikował później popularną relację. Tam, już bezpieczna, poślubiła per procura swojego narzeczonego, który wtedy znajdował się w Hiszpanii.

Ceremonię ślubną powtórzono 3 września 1719r., we włoskim Montefiascone, w katedrze Świętej Małgorzaty. Maria Klementyna i jej małżonek zostali zaproszeni do Rzymu przez samego papieża Klemensa XI, który tytułował ich (katolickimi) władcami Anglii, Szkocji i Irlandii. Małżeństwo Marii Klementyny okazało się nieszczęśliwe, źródłem konfliktu były różnice poglądów na wychowanie synów, a być może także na temat roli i pozycji małżonki króla. Po urodzeniu drugiego dziecka, pogrążona w depresji, opuściła męża i synów. Zamieszkała w klasztorze św. Cecylii w Rzymie, gdzie poświęciła się modlitwie i ascezie. Wkrótce zmarła i została pochowana w podziemiach bazyliki św. Piotra na Watykanie. W samej bazylice znajduje się monument poświęcony Marii Klementynie, który papież zamówił u Canovy, a inskrypcja brzmi: Maria Klementyna, królowa Wielkiej Brytanii, Francji i Irlandii.

Maria Klementyna i Jakub Stuart mieli dwóch synów:
- Karol Edward Filip Kazimierz Stuart (31 grudnia 1720r. – 31 stycznia 1788r.)
- Henryk Benedykt Maria Klemens Tomasz Franciszek Ksawery Stuart (11 marca 1725r. – 13 lipca 1807r.) - kardynał

Mąż i obaj synowie byli jakobickimi pretendentami do tronu Anglii i Szkocji. Karol Edward Stuart próbował odzyskać tron wywołując ostatnie z powstań jakobickich, które zakończyło się klęską.