Małgorzata Mazowiecka

Małgorzata Mazowiecka (ur. między 1353r. a 1356r., zm. po 14 sierpnia 1409r.) – księżniczka mazowiecka, księżna słupska i dobrzyńska, księżna brzeska z dynastii Piastów.

Była młodszą córką księcia czerskiego, Siemowita III i Eufemii, córki księcia opawskiego Mikołaja II.

 
Siemowit III
ojciec Małgorzaty
Mazowieckiej
Eufemia
matka Małgorzaty
Mazowieckiej
Kazimierz IV
mąż Małgorzaty
Mazowieckiej

Henryk VII z Blizną
mąż Małgorzaty
Mazowieckiej
Ludwik II Brzeski
syn Małgorzaty
Mazowieckiej
Małgorzata
córka Małgorzaty
Mazowieckiej

Siemowit IV
brat Małgorzaty
Mazowieckiej
Eufemia
siostra Małgorzaty
Mazowieckiej
Anna
siostra Małgorzaty
Mazowieckiej
Janusz I Starszy
brat Małgorzaty
Mazowieckiej
   


Druga żona księcia słupskiego Kazimierza IV, wnuka Kazimierza III Wielkiego, którego poślubiła w kwietniu 1369 roku.

Po śmierci matki Eufemii w 1356r. lub 1357r. jej ojciec ożenił się ponownie z księżniczka ziębicka Anną. Jednak podczas pobytu na dworze jej ciotki Eufemii mazowieckiej w Cieszynie, Siemowit III usłyszał pogłoski na temat niewierności swojej żony. Jej macocha została uwięziona przez swojego męża na zamku w Rawie Mazowieckiej, gdzie urodziła swojego najmłodszego syna Henryka i kilka tygodni po jego narodzinach została uduszona. Kronikarz Janko z Czarnkowa stwierdza, że Małgorzata, już jako żona księcia słupskiego zabrała potajemnie na swój dwór wówczas trzyletniego przyrodniego brata, odtrąconego przez ojca.

Owdowiała 2 stycznia 1377r., małżeństwo było bezdzietne. Według ówczesnego prawa lennego ziemie i zamki, które objął w posiadanie jej zmarły mąż, zostały przyłączone do Królestwa Polskiego, z wyłączeniem ziemi dobrzyńskiej, którą zarządzała Małgorzata i gdzie oprawiono jej wiano. W 1378r. zrzekła się ona praw do tych ziem na rzecz księcia opolskiego Władysława.

Małgorzata w lipcu 1379r. została drugą żoną Henryka VII z Blizną, syna księcia brzeskiego Ludwika I. Mieli dwoje dzieci:
- Ludwik II (1380/85r. – 30 maja 1436r.)
- Małgorzata (1380/84r. – po 2 października 1408r.)

Zmarła po 1409 roku.