Eufemia Przemysłówna

Eufemia (ur. w 1253r. w Poznaniu, zm. 5 września 1298r. we Wrocławiu) – księżniczka wielkopolska, klaryska wrocławska z dynastii Piastów.
 

Przemysł I
ojciec Eufemii
Przemysłówny

Elżbieta Wrocławska
matka Eufemii
Przemysłówny
Konstancja
Przemysłówna
siostra Eufemii
Przemysłówny
Eufrozyna
Przemysłówna
siostra Eufemii
Przemysłówny
Anna Przemysłówna
siostra Eufemii
Przemysłówny
Przemysł II
brat Eufemii
Przemysłówny


Bliźniacza córka (wraz z Anną) księcia wielkopolskiego Przemysła I i Elżbiety, córki księcia śląskiego, krakowskiego i wielkopolskiego Henryka II Pobożnego. Siostra króla Polski Przemysła II.

Na chrzcie otrzymała imię po ciotce ze strony ojca Eufemii, księżniczce wielkopolskiej i księżnej opolsko-raciborskiej. W źródłach występuje jako Eufemia oraz ze zdrobniałą formą Ofka.

Gdy miała 4 lata, zmarł jej ojciec. Odtąd opiekę nad nią i jej rodzeństwem sprawowali matka Elżbieta (zmarła w 1265r.) i stryj Bolesław Pobożny. Wychowywała się w bardzo religijnym środowisku, które z pewnością miało wpływ na wybór jej drogi życiowej. Jej matka dzieciństwo spędziła w klasztorze cysterek w Trzebnicy, gdzie znajdowała się pod silnym wpływem swej babki Jadwigi, przyszłej świętej. Nie jest pewne, czy przed małżeństwem z Przemysłem I nie złożyła ona ślubów zakonnych. Wiele czasu Eufemia spędziła na dworze Bolesława Pobożnego i jego żony, przyszłej błogosławionej, Jolenty Heleny, na którym panowała wysoce religijna atmosfera. Dodatkowo jej babka Anna, księżna śląska, zmarła w opinii świętości.

Podobnie jak dwie jej siostry, Eufrozyna i Anna, wybrała życie zakonne. W bliżej nieznanym czasie wstąpiła do klasztoru klarysek we Wrocławiu. Jako jedyna z sióstr Eufemia nie została ksienią klasztoru. Do 1280r. funkcję ksieni klarysek wrocławskich pełniła Jadwiga, córka Henryka Pobożnego, a po jej rezygnacji zastąpiła ją Jadwiga, córka Konrada I głogowskiego, która godność tę sprawowała do swej śmierci w 1318r.

Po śmierci Eufemia została pochowana we wrocławskim klasztorze klarysek.