Konstanty Koriatowicz Czartoryski

Konstanty Koriatowicz, znany później pod nazwiskiem Czartoryski (ur. ok. 1335r., zm. 1388/1392r.) – książę Czartoryska i Czernihowa.
 
Koriat Michał
Giedyminowicz
ojciec Konstantego
Koriatowica
Czartoryskiego

Anna Jarosławówna
żona Konstantego
Koriatowica
Czartoryskiego

Gleb
Konstantynowic
Czartoryski
syn Konstantego
Koriatowica
Czartoryskiego

Grzegorz
Konstantynowic
Czartoryski
syn Konstantego
Koriatowica
Czartoryskiego

Wasyl
Konstantynowic
Czartoryski
syn Konstantego
Koriatowica
Czartoryskiego

Fiodor Koriatowicz
brat Konstantego
Koriatowica
Czartoryskiego


Uznawany jest za przodka książąt Czartoryskich. Żona Konstantego pozostaje nieznana, choć według niektórych źródeł można ją identyfikować jako Hannę Witebską z rodu Rurykowiczów, czyli Annę Jarosławówną, córkę księcia witebskiego Jarosława Wasylkowicza. Para doczekała trzech synów Gleba Konstantynowicza, Grzegorza Konstantynowicza i Wasyla Konstantynowicza Czartoryskiego.

"Zidentyfikował on Konstantyna, brata króla (Jagiełły), który według pisma wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego Konrada Zöllnera z 1383 r. nie dopuścił do porzucenia przez króla i jego otoczenie wyspy na Dubissie w celu udania się do Christmemla i przyjęcia tam chrztu, z bratem nie przyrodnim, a stryjecznym króla Jagiełły – Konstantym Koriatowiczem. Paszkiewicz wywiódł zatem książąt Czartoryskich od tegoż Konstantyna Koriatowicza, który miał otrzymać w nagrodę Czartorysk na Wołyniu tytułem zwrotu włości wołyńskich uprzednio mu odebranych, gdyż do synów Koriata należała niegdyś ziemia włodzimierska. Jemu też przypisał Paszkiewicz działalność bliżej nieokreślonego księcia Konstantyna, wyjazd z Polski na Litwę w 1386 r. i udział w odsieczy dla Mścisława zagrożonego przez najazd połoczan i smoleńszczan."

Józef Wolff wywodzi Konstantego od pierwszej żony Olgierda Giedyminowicza i podaje go za jego trzeciego syna. Wolff nazywa go przyrodnim bratem króla Władysława Jagajłły. Przytacza też, że z okresu życia Konstantego zachowały się o nim jedynie dwie wzmianki z lat 1383 i 1386, a w 1393 r. był nazwany nieboszczykiem. Późniejsze źródła każą mu władać Czartoryskiem i Czernihowem. Józef Wolff wzmiankuje tylko dwóch synów Konstantego, którzy wyszli z niewiadomej żony: Hleba (Gleba) i Wasila (Wasyla).

Konstanty jest synem Koriata Giedyminowicza i nieznanej z imienia i nazwiska matki. Miał sześcioro rodzeństwa; Leona, Dymitra, Jerzego, Teodora i Aleksandra.