Herman Maurycy Saski

Herman Maurycy Saski (fr. Maurice de Saxe) (ur. 28 października 1696r. w Goslarze, zm. 30 listopada 1750r. w Chambord) – hrabia saski, wódz i strateg wojskowości, marszałek Francji, książę Kurlandii i Semigalii w latach 1726r.-1729r.

W 1719r. został odznaczony Orderem Orła Białego.
 
August II Mocny
ojciec Hermana
Maurycego Saskiego
Maria Aurora
von
Königsmarck
matka Hermana
Maurycego Saskiego


Maurycy Saski był nieślubnym synem króla polskiego Augusta II Mocnego i jego metresy hrabiny Marii Aurory von Königsmarck. W 1711r. roku ojciec uznał go swoim dzieckiem i jednocześnie nobilitował nadając tytuł hrabiowski.

Przeznaczony do służby wojskowej, Maurycy Saski rozpoczął swoją karierę podczas wojny północnej. Na początku służył w armii saskiej walcząc na ziemiach Rzeczypospolitej z konfederatami tarnogrodzkimi i na Pomorzu z armią króla szwedzkiego Karola XII. Później był podkomendnym austriackiego wodza Eugeniusza Sabaudzkiego i walczył na Bałkanach z Turkami. W 1720r. wstąpił do armii francuskiej w stopniu marszałka polnego (maréchal de camp), gdzie służył pod rozkazami księcia Berwicka.

W 1726r. został wybrany przez szlachtę Kurlandii i Semigalii księciem. Próbie zdobycia tronu w Inflantach przeszkodziła jednak interwencja Rosji. W 1729r. Maurycy Saski powrócił więc do Francji. Od 1741r. był marszałkiem Francji, a od 1747r. roku naczelnym dowódcą wszystkich armii francuskich (Maréchal général des camps et armées du roi).

Dowodził wojskami francuskimi w wojnie o sukcesję austriacką. Przeprowadził udaną kampanię wojenną przeciw koalicji w Niderlandach, która zakończyła się sukcesem dla Francji i opanowaniem tamtejszych posiadłości Habsburgów. Zwyciężył w bitwach pod Fontenoy (1745r.), Rancoux (1746r.) i Lauffeldt (1747r.). W 1748r. zdobył Maastricht.

W 1748r. Maurycy Saski ponownie ubiegał się o tron Księstwa Kurlandii i Semigalii. W tym celu wysłał z tajną misją do Petersburga Władysława Gurowskiego, który próbował bezskutecznie przekupić rosyjskiego kanclerza Aleksieja Bestużewa.

W 1746r., Ludwik XV podarował Maurycemu Saskiemu zamek Chambord. Marszałek mieszkał tam od 1748r. do śmierci.

Pochowany został w kościele św. Tomasza w Strasburgu.

Maurycy Saski nigdy się nie ustatkował. Znany był z licznych romansów i nieślubnych dzieci. 12 marca 1714r. ożenił się z bogatą hrabianką Joanną Wiktorią Tugendreich von Löben i szybko roztrwonił fortunę żony. 21 marca 1721r. małżeństwo zakończyło się rozwodem. Z tego związku pochodził jedyny syn marszałka: August Adolf Saski (ur. i zm. 21 stycznia 1715r.). Z Marie Geneviève Rinteau, Mademoiselle de Verrières, Maurycy Saski miał naturalną córkę: Maria Aurora Saska (1748r.-1821r.), żonę Charlesa Louisa Dupina de Francueil i babkę Amandyny Aurory Dupin (George Sand).