A l b e r t  R a m s d e l l  G u r n e y

LISTY
MIŁOSNE


Reżyseria: Marek Damian
Scenografia: Mateusz Lekki
Muzyka: Landsberg Zespół
Obsada: Melisa Gardner -
Anna Kucko-Kasperska
Andrew Makepeace Ladd - Konrad Stala

Premiera: maj 2016
LISTY MIŁOSNE
 to wzruszająca historia uczuciowych komplikacji w życiu dwojga ludzi.


Chodzi konkretnie o parę przyjaciół z ławy szkolnej - Melisę i Andy'ego, którym burzliwa korespondencja kompensuje brak bezpośrednich kontaktów. Dialog sceniczny prowadzony jest tu w formie listów na różnych etapach życia bohaterów - w momentach radości i szczęścia, ale i w chwilach dramatycznych.
Andy (Andrew Makepeace Ladd jr) należy do ambicjonatów, którzy na przekór własnej mizernej kondycji mozolnie pną się po szczeblach kariery, zaciskając zęby w twarzowym keep smiling. Aż do posady w Waszyngtonie. Aż do godności senatora (republikańskiego).

Andrew to sztywniak. Cały list do dziewczyny potrafi poświęcić krzywdzącemu, jego zdaniem, postępowaniu uniwersyteckiego trenera wioślarstwa. Kunktator. Przed kolejnymi wyborami, jako oddany rodzinie mąż i ojciec, zrywa kontakty z adresatką swych listów, zapominając, że to z jej konta w dużej części płynęły pieniądze na jego wygraną senatorską kampanię.
Melisa Gardner to dziewczyna z rodziny, w której kolejne pochówki starszych krewnych tylko przysparzały majątku młodszym. Majętna, pełna dowcipu i temperamentu, chętnie manifestowała swoją niezależność i brak przywiązania do ustalonych reguł. W wymianę listów z Andym wpuściła się z przekory, wbrew potrzebom i przyzwyczajeniom. Szybko się jednak zorientowała, że korespondencja z chłopakiem, którego nie potrafiła traktować na tyle serio jak on sam siebie, stała się w końcu jej jedynym remedium na beznadziejną samotność. Rodzice się rozwiedli. Matka nie troszczyła się o córkę, popijała. Niedługo i Melisa pójdzie w jej ślady. Trafi na odwyk, mąż ją porzuci, pozbawi dzieci.

Melisa i Andy, niedobrani pod względem statusu majątkowego partnerzy, oddaleni od siebie decyzjami rodziców, opiekunów, w końcu własnymi wyborami dróg życiowych, pozostali wierni sobie jedynie w listach.
A.R. Gurney, właściwie Albert Ramsdell Gurney Jr (ur. 1 listopada 1930 roku w Buffalo) - amerykański dramaturg i powieściopisarz.

Absolwent St Paul's School w Concord, w stanie New Hampshire. Uczęszczał do Williams College i Yale School of Drama, po czym zaczął studiować nauki humanistyczne na Massachusetts Institute of Technology.

Do jego wczesnych utworów należą dramaty Sceny z amerykańskiego życia (Scenes from American Life), Dzieci (Children), Średniowiecze (The Middle Ages). Sukces sztuką Jadalnia (The Dining Room) z udziałem Johna Shei i Williama H. Macy'ego.

Gurney jest autorem wielu dramatów, większość z nich dotyczączą White Anglo-Saxon Protestants. Jest także autorem musicalu Miłość w Buffalo (Love in Buffalo), który był pierwszym musicalem kiedykolwiek wyprodukowanym w Yale University.