Roland Topor

DA VINCI
MIAŁ RACJĘ

Obsada: Colette Moreau - Ewa Mrówczyńska, Alain Moreau - Bogdan Szczepański, Robert Moreau - Kamil Dobrowolski, Inga - Małgorzata Szczyrek, Josette Boulin - Kamila Korolko, Guy Boulin - Michał Chołka

Reżyseria: Przemysław Owoc
Scenografia: Zespół teatru
Muzyka: MCV Sqad

Premiera: maj 2014
Roland Topor
Topor urodził się w Paryżu, dokąd przed II wojną światową wyemigrowali jego rodzice, polscy Żydzi. Był synem Abrama Jechiela Topora (1903-1992), znanego rzeźbiarza, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, i Zlaty (z d. Binsztok). Spędził pierwsze lata w Paryżu, a następnie w Sabaudii, gdzie w czasie wojny jego rodzina chroniła się przed prześladowaniami narodowych socjalistów po zajęciu Francji przez Niemcy. W 1964 roku ukończył paryską École Nationale des Beaux-Arts. Już w latach studenckich współpracował z satyrycznym magazynem „Hara-Kiri”, w którym ukazywały się m.in. jego rysunki. Był również współzałożycielem (wraz z Fernando Arrabalem i Alejandro Jodorowskim) i członkiem tzw. „Grupy Panicznej” (1962).

Topor był autorem licznych ilustracji książkowych oraz plakatów. Współpracował z filmem. Na prośbę Federico Felliniego przygotował projekt latarni magicznej – ważne ogniwo scenografii jego filmu Casanova (1976). Na kanwie jego powieści Chimeryczny lokator powstał film Romana Polańskiego pt. Lokator (1976), w którym sam Topor zagrał drobną rolę. Wystąpił również m.in. w 1979 w filmie Wernera Herzoga pt. Nosferatu wampir.

DA VINCI MIAŁ RACJĘ
Roland Topor


W pewne spokojne lato do wiejskiego domku komisarza policji Alain'a Moreau i jego żony Colette przyjeżdża w odwiedziny jego kolega z pracy Guy Boulin ze swą małżonką Josette. Podczas wspólnej kolacji, zamiast głównego dania, znajdują na stole ... ludzką kupę. To zdarzenie staje się przyczyną do wszczęcia śledztwa w poszukiwaniu zbrodniarza.
Mimo obecności dwóch policjantów zagadka kryminalna, w którą zaangażowani są także Inga - szwedzka gospodyni i syn gospodarzy Robert, jest bardzo trudna do rozwiązania.

Czy da się wytrzymać okropny zapach? Czy pedantyczny gospodarz zwycięży swą krucjatę przeciwko brudowi? Ile „niespodzianek" można znaleźć w jednym mieszkaniu?
Czy da Vinci miał rację?