Patrick Marber
(ur.19 września 1964 w Londynie)
brytyjski pisarz, scenarzysta


Ukończył Wadham College w Oksfordzie.


Początkowo występował jako aktor specjalizujący się w monologach komediowych. W późniejszym czasie zainteresował się dramatopisarstwem. Jego pierwszą sztuką było "Dealer's Choice" (1995), wystawiane początkowo w Royal National Theatre, a następnie na West Endzie. Tekst ten doczekał się licznych adaptacji na całym świecie (m.in.w Nowym Jorku, Melbourne, Berlinie, Wiedniu i Zurychu).

Druga sztuka Marbera "Bliżej" ("Closer"),miała swoją premierę w Royal National Theatre w maju 1997 roku. Tekst ten stał się międzynarodowym "przebojem" i doczekał się adaptacji w ponad stu miejscach na całym świecie i w przeszło trzydziestu językach (w Polsce m.in. w reż. Marty Ogrodzińskiej na Scenie Margines Teatru im. Jaracza w Olsztynie, w reż. Karoliny Szymczyk w Teatrze Nowym w Łodzi, w reż. Norberta Rakowskiego w Teatrze Współczesnym w Szczecinie, czy też w reż. Kuby Kowalskiego, Teatr Nowy w Krakowie, a także w reż. Marcina Sosnowskiego w Teatrze Ateneum w Warszawie).Jego najnowsza sztuka "Howard Katz" miała swą premierę w Royal National Theatre w 2001.

W 2004 r. Marber dokonał adaptacji swojej sztuki "
Bliżej" na potrzeby kina. Film wyreżyserowany przez Mike'a Nicholsa z Natalie Portman, Julią Roberts, Judem Law oraz Clive'em Owen w rolach głównych okazał się sukcesem i został nominowany do wielu nagród. Obecnie w trakcie realizacji są kolejne dwa filmy, których scenariusze adaptował Marber na podstawie "Asylum" Patricka McGratha oraz "Notes on a Scandal" Zoe Heller.